- Strona główna
- /
- Przyczyny kobiecej niepłodności
- /
- Przedwczesne wygasanie czynności jajników
Zobacz też:
Przyczyny kobiecej niepłodności
Przedwczesne wygasanie czynności jajników
Przedwczesne wygasanie czynności jajników (POF – premature ovarian failure), dotyka kobiet przed 40 rokiem życia. Szacuje się, że w przedziale wiekowym 30-39 lat, na to schorzenie cierpi jedna na sto a przed 30 rokiem życia jedna na tysiąc kobiet.
Co to takiego?
W przypadku gdy mamy do czynienia z zaburzeniami miesiączkowania, ich zanikiem lub całkowitym brakiem, na myśl przychodzi nam menopauza. Niestety jeśli do takiego stanu rzeczy dochodzi u kobiety w młodszym wieku, tzn. przed 40 rokiem życia, możemy mieć podejrzenie, że mamy do czynienia z przedwczesnym wygasaniem czynności jajników. Oznacza to zakończenie funkcji wytwarzania komórek jajowych oraz funkcji hormonalnej jajnika na skutek wyczerpania rezerwy jajnikowej czyli puli pęcherzyków.
Objawy
Objawy towarzyszące temu schorzeniu są bardzo podobne jak w przypadku menopauzy i możemy do nich zaliczyć:
- Spóźniające się miesiączki
- Nieregularne miesiączki
- Brak miesiączki
- Rozdrażnienie
- Problemy z koncentracją
- Uderzenia gorąca
- Poty nocne
- Suchość pochwy
- Obniżone libido
Przyczyna
Do najczęściej występujących przyczyn przedwczesnego wygasania czynności jajników możemy zaliczyć:
- Choroby autoimmunologiczne
- Czynniki genetyczne, związane z uszkodzeniem chromosomu X
- Działania lecznicze (radioterapia, chemioterapia)
- Choroby zakaźne (malaria, ospa itp.)
- Zakażenia bakteryjne i infekcje wirusowe
Udowodniono również poprzez liczne badania naukowe, iż istnieją szczególne czynniki ryzyka, które mają wpływ na występowanie tego schorzenia. Możemy do nich zaliczyć:
- Wiek
- Palenie papierosów
- Wysoki poziom glukozy we krwi
Niestety, w większości przypadków wygasania czynności jajników, nie jest znane podłoże gdyż ma ono charakter idiopatyczny.
Skutki
Schorzenie nazywane w skrócie POF, niesie za sobą różnego rodzaju skutki i konsekwencje. Należy tu przede wszystkim wymienić:
- Obniżenie płodności lub jej całkowita utrata
- Występowanie osteoporozy nawet u bardzo młodych kobiet (skutek obniżenia estrogenów co w konsekwencji wpływa na zmniejszenie gęstości mineralnej kości, ale także w połączeniu z chorobą, spowodowana przyjmowanymi lekami i siedzącym trybem życia)
Diagnoza i leczenie
Lekarze przychodni OVUM diagnozują powyższą chorobę na podstawie obrazu klinicznego choroby dokonując badań obrazowych, hormonalnych i wykluczając w ten sposób inne możliwe schorzenia. Kolejnym krokiem jest wybranie leczenia, które ze względu na różnorodność możliwych przyczyn, zostaje dostosowane indywidualnie do konkretnej pacjentki. U pacjentek z przedwczesnym wygasaniem czynności jajników oprócz zastosowania leczenia farmakologicznego, bardzo istotną rolę odgrywa terapia psychologiczna. Kobiety zmagające się z tą przypadłością, mające świadomość problemów związanych z posiadaniem potomstwa, często miewają różnego rodzaju spadki nastroju a także stany depresyjne. Dlatego też dokładamy wszelkich starań aby dobrane terapie wzajemnie się uzupełniały, były skuteczne oraz dawały komfort naszym pacjentkom.
Powiązane artykuły
Ciąża po 40-stce – czy jest ryzykowna?
Temat ciąży po 40 doskonale obrazuje różnorodność ludzkich opinii i perspektyw widzenia rzeczywistości. W dzisiejszym wpisie zderzymy dwa przeciwległe światy myśli, co paradoksalnie pokaże, że niemal każdy z nich w pewnym
Inseminacja i jej „dwie twarze – jak wygląda inseminacja domaciczna?
Inseminacja i jej dwie „twarze” >>> Najczęściej na blogach możemy przeczytać, że inseminacja to małoinwazyjna metoda polegająca na wprowadzeniu do macicy kobiety, odpowiednio spreparowanego nasienia partnera. Oczywiście to prawda. Medyczny
Jakie są przyczyny niepłodności u mężczyzn? – diagnoza i leczenie
Niepłodność to problem, z którym muszą zmagać się zarówno kobiety jak i coraz częściej mężczyźni. Jest to problem, który może mieć bardzo różne podłoże obejmujące zarówno tryb