W dzisiejszych czasach kobiety znacznie częściej decydują się na urodzenie pierwszego dziecka po 30 roku życia. Wpływa na to wiele różnych czynników zarówno społecznych jak i osobistych. Czy taka ciąża w późniejszym wieku wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań? Czy wraz z wiekiem maleje szansa na zapłodnienie? Na wszystkie te pytania odpowiemy w poniższym artykule.
Macierzyństwo po 30-stce – kiedy kobieta podejmuje decyzję o późnej ciąży?
Coraz więcej kobiet podejmuje decyzję o zajściu w ciążę po 30-tce. Choć powody mają bardzo różne – osobiste, to najczęściej dzieje się tak dlatego, że przed planowaniem potomstwa, pragną ustabilizować swoje życie w kilku sferach. Zatem dbają o wykształcenie oraz doświadczenie zawodowe, by ugruntować swoją pozycję na rynku pracy, a tym samym zyskują spokój w sferze finansowej. Dają sobie więcej czasu na poznanie partnera – przyszłego ojca planowanego dziecka – by stworzyć stabilną rodzinę, zanim zaproszą maleństwo na ten świat. A wszystko po to, by wymarzone macierzyństwo przebiegało komfortowo i bezstresowo. Gdy przygotowania zostają zrealizowane, a decyzja podjęta, to czasami zaczynają pojawiać się różne pytania (zwłaszcza wtedy, gdy kolejny test ciążowy wykazuje jedną kreskę). Dzisiaj omówimy w skrócie kilka z nich – tych występujących najczęściej.
Zalety i wady późnej ciąży
Nie chcąc w żaden sposób oceniać osobistych wyborów par w kontekście decyzji o pierwszej ciąży, warto jednak pochylić się nad głównymi wadami i zaletami takiego podejścia.
Zalety:
- Dojrzałość emocjonalna – kobiety, które decydują się na dziecko w późniejszym wieku, często są bardziej dojrzałe emocjonalnie i lepiej przygotowane do wyzwań macierzyństwa.
- Stabilność finansowa – często razem z wiekiem poprawia się sytuacja finansowa, co może pomóc w wychowywaniu dziecka.
- Lepsza świadomość – kobiety w późniejszym wieku są zwykle bardziej świadome swojego zdrowia i diety.
- Zrealizowane ambicje – kobiety po 30. roku życia, często już zrealizowały swoje cele zawodowe i mogą bardziej skoncentrować się na rodzinie.
Wady:
- Zwiększone ryzyko komplikacji – cukrzyca ciążowa, nadciśnienie czy zespoły genetyczne (np. zespół Downa).
- Trudniejsze zajście w ciążę – z wiekiem spada płodność, co może utrudniać zajście w ciążę.
- Wyższe ryzyko poronienia
- Energetyczne wyzwania – ciąża po 35 roku życia to również większe wyzwania pod kątem fizycznym.
Jakie są szanse na zajście w ciążę po 30-stce?
Odpowiedzi na tak postawione pytanie warto udzielić dopiero wtedy, gdy nakreślone jest tło. Zatem proszę pozwolić, że nie ograniczy się w tym miejscu do jednej liczby czy słowa, tylko zobrazuje szersze spektrum. Otóż szansa na zajście w ciążę w jednym cyklu wynosi ok. 40% do 25 r.ż., pomiędzy 25-30 lat oscyluje wokół 30%, natomiast w przedziale wiekowym 30-35 wskazuje 20%, a po 40-tce spada do 15%. Staje się jasne, że zwięzła odpowiedź (20%) może wydawać się złowieszczą lub bynajmniej silnie niepokojącą. Natomiast w połączeniu z informacją uzupełniającą, mówiącą o tym, że u kobiet poniżej 25 lat wynosi 40%, wynik po 30-tce dostaje szansę na łagodniejszy wydźwięk. To bardzo ważne, ponieważ skojarzenie liczby 20% z przymiotnikami typu: mały, niski, nikły, może uruchomić falę negatywnych myśli i emocji, które wpływają na pogorszenie samopoczucia, a można tego uniknąć, uświadamiając sobie, że tak wygląda norma – i nie stanowi „wyroku”, tylko informację o kobiecej płodności w kontekście wieku.
Pierwsze dziecko po 30-stce czy istnieje ryzyko i powikłania z tym związane?
Jak już mogłaś przeczytać w akapicie wyżej, wraz z wiekiem szanse na posiadania dziecka powoli maleją. Nie oznacza to jednak, że nie jest to możliwe. W wielu przypadkach po prostu trzeba starać się dłużej, lub bardziej o siebie zadbać, w czym może być również przydatna medycyna leczenia niepłodności. Jeśli chodzi natomiast o ryzyko powikłań, które mogą wystąpić w przebiegu ciąży, warto wymienić przede wszystkim cukrzycę ciążową, nadciśnienie, statystycznie również częściej mogą pojawić się problemy z tarczycą, mięśniakami macicy czy przedwczesnym porodem.
Aby ten akapit nie brzmiał „strasznie”, należy wspomnieć, że zdecydowana większość ciąży po 30 czy nawet 35 roku życia kończy się szczęśliwie. Razem ze zmianami społeczeństwa również medycyna, która dba o płodność kobiet oraz rozwój płodu w trakcie ciąży. Zmniejsza to ryzyko wad czy chorób genetycznych takich jak np. zespół downa. Przede wszystkim wszystko zależy od trybu życia i odpowiedniego przygotowania się do ciąży.
Co warto wiedzieć i zrobić planując ciążę po 30-stym roku życiu?
Wśród wielu informacji, które wydają się oczywiste, takie jak: zdrowe odżywianie, aktywność fizyczna, eliminacja używek i zażywanie kwasu foliowego w przypadku przyszłej mamy, proponujemy dodatkowe: subtelne wsparcie dla mężczyzn, czyli nowoczesna suplementacja dla przyszłego taty. A być może najważniejsza informacja – jest w istocie zaleceniem spotkania Partnerów z wykwalifikowanym lekarzem i wykonanie badań diagnostycznych, które dostarczają precyzyjną wiedzę o indywidualnym stanie zdrowia przyszłych Rodziców. Na tej podstawie można ustalić dokładny plan, który jednocześnie stanowi konkretną odpowiedź na pytanie „co zrobić planując ciążę po 30-tce?” Im szybciej Partnerzy mają gruntowną wiedzę dotyczącą stanu zdrowia, tym mniej narażeni są na stratę czasu, rozczarowania oraz inne negatywne emocje, co jest szczególnie ważne, ponieważ… emocje mogą mieć wpływ na płodność.
W każdej chwili możesz do nas zadzwonić i umówić pierwszą wizytę z wybranym lekarzem >>> kontakt
Ciąża po 30 – podsumowanie
Teoretycznie każda ciąża w pewnym sensie wiąże się z ryzykiem, zatem warto ze spokojem poznawać wszelkie informacje na ten temat. Zwłaszcza dlatego, że stres może blokować płodność, co już stanowi obraz pierwszego ryzyka. Kolejnym mogą być trudności z zajściem w ciążę, które wynikają nie tylko z „przedziału wiekowego”, ale przede wszystkim ze stanu zdrowia organizmu. Nieustannie się zmieniamy, zupełnie niepostrzeżenie i choć nie występują żadne dolegliwości czy objawy, to mogą istnieć zaburzenia hormonalne, zwiększona liczba cykli bezowulacyjnych czy pogorszenie jakości komórek jajowych. Innymi słowy, istnieje ryzyko, że przyszli rodzice spotkają się z problemem niepłodności, który dotyka 1,5 miliona polskich par. Jednak diagnoza (podobnie jak wiek) nie stanowi „wyroku”, tylko mobilizuje do poszukiwania rozwiązań. A nowoczesna medycyna rozrodu dostarcza szereg sprawdzonych metod z potwierdzoną skutecznością, które pomagają przezwyciężyć problem niepłodności i wspiera realizację marzenia o Dziecku. Zatem, zamiast klasycznego przybliżania szeregu form ryzyka związanego z ciążą po 30-tce, zakończymy niniejszy akapit cytatem Marka Twaina, który zachęca do ciekawych refleksji: „Przeżyłem wiele lat i miałem wiele problemów, z których większość się nie wydarzyła”.
Życzymy, aby planowanie ciąży po 30-tce wiązało się z piękną nadzieją, rosnącą radością i pielęgnowaniem własnych emocji. A w razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości można do nas zadzwonić, by umówić wizytę z wybranym lekarzem >>> kontakt
Dla nas najważniejszy jest CZŁOWIEK