Najkrótsza odpowiedź brzmi: TAK, endometrioza ma wpływ na płodność. Jednak nie można pozostawić takowej odpowiedzi bez wyjaśnienia i przedstawienia szerszego kontekstu, ponieważ endometrioza nie wyklucza ciąży. Nie jest chorobą, która całkowicie przekreśla marzenia o dziecku, i być może, właśnie dlatego warto nieco zgłębić temat. Zatem zacznijmy od skrótowej odpowiedzi na następujące pytanie:
Co to jest endometrioza i jakie są jej objawy?
Parafrazując znaną niemal wszystkim Wikipedię – endometrioza to gruczolistość zewnętrzna, czyli obecność błony śluzowej macicy (endometrium) poza jamą macicy. W konsekwencji dochodzi do stanów zapalnych, rozwijania guzków endometrialnych oraz torbieli, a nawet do powstawania licznych zrostów w jamie macicy, co może prowadzić do niedrożności jajowodów.
“Endometrioza rozwija się jak winorośl i wyrządza w organizmie wiele strasznych szkód (…)”
– powiedziała Susan Sarandon – cytowana również przez Onet Kultura, a w artykule “Poczęcie na Schodach Hiszpańskich” została przedstawiona jako “Symbol zwycięstwa nad endometriozą”, ponieważ mimo długiej i udręczonej chorobą drogi, w wieku 46 lat została mamą – po raz trzeci! Nie zraziły jej objawy, których lista przedstawia się następująco:
>>> obfite krwawienia miesiączkowe i nieregularne cykle,
>>> dolegliwości bólowe w dolnej części brzucha,
>>> bolesne oddawanie moczu,
>>> wzdęcia i dolegliwości jelitowe,
>>> chroniczne zmęczenie lub/i wahania nastroju,
>>> bóle ciała: nóg, dolnej części pleców.
Częstokroć od wystąpienia pierwszych objawów endometriozy do momentu jej rozpoznania mija nawet 10 lat! Powodów takiego stanu rzeczy jest wiele – bagatelizowanie objawów, ponieważ “mama też miała bolesne i obfite miesiączki”, unikanie diagnostyki, ponieważ objawy nie występują wszystkie łącznie (czasem to tylko bóle brzucha) lub przypisywanie ich innym chorobom. Przykładowo: część pacjentek zgłasza się do lekarza z typowymi
objawami zespołu jelita drażliwego, a jego występowanie jest charakterystyczne w przebiegu endometriozy. Rozrost ognisk endometrium może rozciągać się niemal na całe ciało – aż do przepony i płuc. Choć to rzadkie przypadki, mogą stanowić przestrogę dla kobiet lub inspirację, by jak najszybciej spotkać się z lekarzem i przeprowadzić diagnostykę.
W każdej chwili można do nas zadzwonić
i umówić wizytę z wybranym lekarzem >>> kontakt
Endometrioza może rozwijać się bezobjawowo i całkowicie bezboleśnie, a rozpoznana jest dopiero wtedy, gdy mimo starań i upływającego czasu nie pojawia się upragniona ciąża. Wówczas pierwszą diagnozą jest: niepłodność, czyli choroba cywilizacyjna, która w Polsce dotyka 1,5 MLN Par. A szacuje się, że od 30-50%
kobiet walczących z niepłodnością, zmaga się właśnie z endometriozą.
Przyszłe MAMY z endometriozą,
potrzebują znacznie większej opieki, ponieważ badanie przeprowadzone w grupie 15 000 kobiet na terenie Szkocji wykazało, że ryzyko poronienia wzrasta o 76%. Natomiast ryzyko porodu przedwczesnego o 26%, a konieczności wykonania cięcia cesarskiego o 40%. Jednak w tym miejscu to nie przestroga jest kluczowa, tylko fakt, że Kobieta z endometriozą może zostać Mamą! Jak Susan Sarandon i wiele innych kobiet, których marzenie o Dziecku wygrało z przeciwnościami losu.
Endometrioza: diagnoza i leczenie.
Choć podstawowym badaniem diagnostycznym umożliwiającym wykrycie endometriozy jest badanie USG, to najskuteczniejszym sposobem rozpoznania tego schorzenia jest przeprowadzenie laparoskopii. Dlatego lekarze Ovum w przypadku podejrzenia wystąpienia endometriozy, kierują Pacjentkę na zabieg laparoskopowy, który wykonywany jest w szpitalu pod narkozą i umożliwia nie tylko ostateczne zdiagnozowanie, ale także na usunięcie
zrostów, torbieli czy innych ognisk choroby z jednoczesnym sprawdzeniem drożności jajowodów. Szanse na ciąże wracają, a jeśli naturalne poczęcie nie jest możliwe, to Przyszli Rodzice mogą skorzystać z kilku dostępnych opcji leczenia niepłodności:
>>> in vitro
>>> inseminacja
Zatem, mimo wpływu endometriozy na płodność i ciążę, nie wyklucza ona spełnienia marzenia o rodzicielstwie. Wystarczy precyzyjna diagnostyka oraz indywidualny plan leczenia, by “poczęcie na Schodach Hiszpańskich” powtarzało się w życiowych scenariuszach wielu Kobiet.
Dla nas najważniejszy jest CZŁOWIEK
SCM Ovum – kontakt
Żródło:
https://www.bbc.com/news/health-33115478