Oczywistym jest, że zdrowe odżywianie ma wpływ na funkcjonowanie całego ludzkiego organizmu. Jednak warto mieć świadomość, że istnieją dania, kulinarne propozycje czy konkretne produkty, które mają wyjątkowo dobroczynny wpływ na płodność. Dlatego w dzisiejszym artykule odpowiemy na pytanie: dieta wspierająca płodność – co warto wiedzieć?
Koktajle płodności.
Brzmi interesująco? Zatem zapraszamy do dalszej lektury i już w pierwszym zdaniu niniejszego akapitu zapowiadamy, że komponowanie koktajli płodności jest bardzo proste. Wystarczy poznać kilka podstawowych informacji:
>>> zielenina, czyli szpinak, brokuły, jarmuż lub rukola – bogate w kwas foliowy, są również witaminą z grupy B, która ma dobroczynny wpływ na owulację, a ponadto zielone, liściaste warzywa zwiększają libido, zatem dalszy komentarz w tym miejscu jest zbędny,
>>> naturalne źródła białka, czyli orzechy, nasiona lnu, pestki dyni lub quinoa,
>>> superfood – przykładowo zielona alga, występująca w wodach słodkich i oceanicznych zwana spiruliną. Jest bogata w minerały, witaminy i przeciwutleniacze. Opcjonalnie, trawa pszeniczna, która obniża poziom hormonu FSH i równoważy poziom wszystkich hormonów, a także poprawia zdrowie komórek. Być może ciekawostką okaże się maca – naturalna roślina energetyzująca, która zwiększa płodność i wspiera układ hormonalny.
>>> kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6, to po prostu oliwa z oliwek, oleje z pestek dyni lub orzechów. A także mielone orzechy włoskie, nasiona lnu, awokado, migdały.
>>> naturalne źródła probiotyków a wśród nich: jogurt naturalny, kokosowy lub kefir.
>>> owoce, czyli „wzmacniacz” smaku, a jednocześnie fenomenalne witaminy. Szczególnie polecane są maliny i borówki, pełne naturalnych przeciwutleniaczy i przeciwzapalnych fitoskładników, które pomagają wzmacniać płodność kobiet i mężczyzn. Dodatkowo, na szczególną uwagę zasługują cytrusy, ponieważ są bogate w kwas foliowy i witaminę C – a to składniki wspierające rozwój płodu.
Wystarczy zmiksować kilka z powyższych propozycji i koktajl płodności gotowy!
Ważna informacja: zbyt duża ilość cukru może prowadzić do starzenia się komórek jajowych i plemników, co niestety może zmniejszać szansę na poczęcie. Dlatego warto wypełniać koktajle płodności niskocukrowymi owocami, takimi jak: zielone jabłka, gruszki, kiwi i jagody.
Danie wspierające płodność!
Hummus z ciecierzycy – brzmi zaskakująco? Zatem wyjaśniamy dlaczego hummus jest nie tylko po prostu zdrowy, ale jest również propłodnościowy ze względu na składniki, a wśród nich:
>>> ciecierzyca – bogate źródło białka i błonnika, co może pomagać w poprawie owulacji. Natomiast zawartej w niej witaminy z grupy B odpowiadają za przemiany witamin i składników mineralnych, które biorą udział w krwiotworzeniu i wspierają prawidłową implantację zarodka. A znaczące ilości kwasu foliowego wpływają na wzrost nowych komórek i zapobiegają występowaniu wad wrodzonych płodu.
>>> tahini, czyli pasta sezamowa, której skład wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego, regulację poziomu cholesterolu i ciśnienia krwi. Dostarcza antyoksydantów ważnych dla płodności, ponieważ wpływają na cykl menstruacyjny, chronią drogi rodne przez zakażeniami i zmniejszają ryzyko poronień. Jest również źródłem dobrych tłuszczów, które są ważne w regulowaniu i wywoływaniu owulacji.
>>> czosnek (polski) – jest naturalnym antybiotykiem, a jego właściwości przeciwzakrzepowe oraz poprawiające elastyczność naczyń krwionośnych, co jest niezwykle ważne dla poprawy płodności kobiet i mężczyzn.
>>> cytryna – poza szeregiem znanych właściwości prozdrowotnych jest niezbędna do biosyntezy kolagenu, a ta jest szczególnie ważna dla wzrostu pęcherzyków jajnikowych i owulacji.
Dieta wspierająca płodność – jak poprawić jakość nasienia dietą?
Warto zwrócić szczególną uwagę na następujące składniki:
>>> czerwone i zielone warzywa, czyli źródło witaminy C, która zapobiega uszkodzeniom plemników i tym samym poprawia jakość nasienia,
>>> soczewica – świetne źródło kwasu foliowego, który pomaga chronić plemniki przed uszkodzeniem DNA,
>>> białko zwierzęce, czyli naturalne źródło witaminy B12, która ma dobroczynny wpływ na ilość plemników,
>>> ryby, a wśród nich łosoś, stanowiący źródło kwasów omega-3 oraz selenu, który jest przeciwutleniaczem i wpływa na ruchliwość plemników.
>>> pomidory, które oddziałują na procesy powstawania nowych komórek poprzez zawarty w ich likopen,
>>> brokuły – antyoksydant, który zawiera koenzym Q10 pozytywnie wpływający na ruchliwość plemników
>>> awokado…które zasługuje na oddzielny akapit
Dieta wspierająca płodność – awokado?
Tak, ponieważ to owoc należący do grupy tzw. super foods, a wśród niezliczonych korzystnych właściwości również te, które dotyczą układu rozrodczego kobiet i mężczyzn. Jak to możliwe? Odsłaniamy kilka tajemnic awokado:
>>> witamina E – silny przeciwutleniacz, który opóźnia procesy starzenia się komórek, chroni plemniki przed uszkodzeniami, a także pozytywnie wpływa na endometrium, czyli również na zagnieżdżenie zarodka.
>>> kwas foliowy – bierze udział w syntezie DNA, poprawia jakość oocytów i nasienia, a także zapobiega powstawaniu wad rozwojowych płodu,
>>> glutation – ma wpływ na poprawę parametrów nasienia oraz na łagodzenie stanów zapalnych przy endometriozie.
Oto telegraficzny opis składników i pomysłów wspierających płodność. Zatem, smacznego!
Życzymy zwłaszcza przyszłym Rodzicom
Dla nas najważniejszy jest CZŁOWIEK
SCM Ovum – kontakt