- Strona główna
- /
- Przyczyny kobiecej niepłodności
- /
- Endometrioza
Zobacz też:
Przyczyny kobiecej niepłodności
Endometrioza
Dokonując wnikliwej diagnostyki przyczyn zaistniałej niepłodności, bardzo często spotykamy się z faktem, że to właśnie endometrioza jest odpowiedzialna za faktyczny stan rzeczy. Szacuje się, że około 30 – 50 % kobiet leczących się na niepłodność, zmaga się właśnie z endomertiozą. Wykrycie tej choroby jest ważne zarówno ze względów prokreacyjnych ale także z punktu widzenia poprawy jakości życia i zdrowia pacjentki.
Co to takiego?
Właściwe endometrium charakteryzuje się tym, że rośnie tylko wewnątrz jamy macicy gdzie zagnieżdża się zarodek i rozwija się rosnące łożysko. Pod wpływem hormonów, z każdym miesiącem błona śluzowa kobiety rośnie i złuszcza się podczas menstruacji.
Endometrioza to rozrastanie się błony śluzowej poza jamą macicy. Najczęściej w różnych częściach jamy brzusznej, w okolicach jajników, jajowodów, na zewnętrznej ścianie macicy czy nawet jelitach. Nieprawidłowo umiejscowione endometrium podobnie jak i normalne, reaguje na zmiany hormonalne, rosnąc a następnie złuszczając się. Wewnętrzne krwawienia (ponieważ nie mają ujścia na zewnątrz) prowadzą do powstawania licznych zrostów w jamie macicy co może skutkować niedrożnością jajowodów. Skutkują również licznymi stanami zapalnymi a także rozwijaniem się guzków endometrianych oraz torbieli. Dlatego też bardzo ważne aby dokonać skutecznej diagnozy tego schorzenia gdyż kobieta zmagająca się z nim, może mieć poważne problemy z zajściem w ciążę.
Objawy
Głównymi objawami endometriozy są uporczywe bóle w okolicy podbrzusza w okresie okołomenstruacyjnym, obfite miesiączki, plamienia pomiędzy miesiączkami, dyskomfort w trakcie współżycia płciowego. Zdarza się również, że choroba ta przebiega bezobjawowo.
Diagnoza i leczenie
Podstawowym badaniem diagnostycznym umożliwiającym wykrycie endometriozy jest badanie USG, jednak najskuteczniejszym sposobem rozpoznania tego schorzenia jest przeprowadzenie laparoskopii. Dlatego też lekarze OVUM ustalając przyczynę niepłodności kobiety, po przeprowadzeniu licznych badań, w przypadku zaistnienia podejrzenia wystąpienia endometriozy, kierują pacjentkę na zabieg laparoskopowy. Wykonywany jest on w szpitalu pod narkozą. Laparoskopia umożliwia nie tylko ostateczne zdiagnozowanie choroby ale także usunięcie zrostów, torbieli czy innych ognisk choroby oraz sprawdzenie drożności jajowodów.
Powiązane artykuły
Ciąża po 40-stce – czy jest ryzykowna?
Temat ciąży po 40 doskonale obrazuje różnorodność ludzkich opinii i perspektyw widzenia rzeczywistości. W dzisiejszym wpisie zderzymy dwa przeciwległe światy myśli, co paradoksalnie pokaże, że niemal każdy z nich w pewnym
Inseminacja i jej „dwie twarze – jak wygląda inseminacja domaciczna?
Inseminacja i jej dwie „twarze” >>> Najczęściej na blogach możemy przeczytać, że inseminacja to małoinwazyjna metoda polegająca na wprowadzeniu do macicy kobiety, odpowiednio spreparowanego nasienia partnera. Oczywiście to prawda. Medyczny
Jakie są przyczyny niepłodności u mężczyzn? – diagnoza i leczenie
Niepłodność to problem, z którym muszą zmagać się zarówno kobiety jak i coraz częściej mężczyźni. Jest to problem, który może mieć bardzo różne podłoże obejmujące zarówno tryb