Problemy z płodnością dotykają coraz większej ilości młodych par, które starają się o potomstwo. Należy jednak pamiętać, że w leczeniu niepłodności podstawą jest właściwa diagnoza problemu. Jednym z badań, które pozwala ocenić jakość męskich zdolności rozrodczych jest seminogram, czyli badanie nasienia. Dla wielu mężczyzn, w tym może również dla Ciebie, badanie jakości plemników może wydawać się dość stresujące. Nie ma jednak się czym martwić. W tym artykule dokładnie opiszemy cały jego przebieg oraz damy wskazówki jak przygotować się do badania nasienia.
Czym jest seminogram, czyli badanie nasienia?
Seminogram, często nazywane również spermiogramem lub analizą nasienia, to badanie laboratoryjne mające na celu ocenę jakości nasienia mężczyzny. Jest to podstawowe badanie w diagnostyce męskiej niepłodności. Seminogram pozwala na ocenę wielu parametrów nasienia, które mogą wpływać na zdolność mężczyzny do zapłodnienia kobiety.
Podstawowe badanie nasienia pozwala określić następujące parametry:
- Ilość nasienia – ilość ejakulatu przy wtrysku
- Liczba plemników – ocenia liczbę plemników w jednym mililitrze nasienia.
- Ruchliwość plemników – procent plemników, które są ruchliwe oraz rodzaj ich ruchu.
- Morfologia plemników – ocenia się kształt i prawidłową budowę plemników.
- Koncentracja plemników – ocenia łączną liczbę plemników w całej próbce nasienia.
- pH nasienia – ocenia czy ejakulat ma odpowiednie pH
- Obecność innych komórek – czy w nasieniu są obecne inne komórki, takie jak białe krwinki, które mogą wskazywać na infekcję.
- Lepkość – im gęstsze nasienie, tym trudniej o zapłodnienie
- Czas upłynnienia – ocenia jak dużo czasu minie, zanim nasienie stanie się płynne
Istnieją również inne rozszerzone badania nasienia takie jak MiOXYS, posiew nasienia czy badanie HBA, które również możesz wykonać w naszej klinice.
Seminogram jako diagnostyka niepłodności u mężczyzn – kiedy badać plemniki?
Wykonania badania nasienia w celu oceny męskiej płodności to pierwszy krok, który należy podjąć gdy po roku regularnych stosunków seksualnych bez antykoncepcji nie doszło do poczęcia dziecka. Przed podjęciem kroków warto jednak skonsultować się z lek. andrologiem, który zleci konkretne badania i zbada wszelkie możliwe przyczyny wystąpienia niepłodności. Na wizytę u androloga możesz umówić się w naszej klinice. Zapraszamy!
Jak przygotować się do badania nasienia? – najważniejsze kroki
Badanie nasienia tak jak większość innych badań wymaga specjalnego przygotowania, nie jest to jednak nic skomplikowanego. Aby badanie to dało jak najlepszy obraz jakości plemników, należy wykonać następujące kroki:
- należy zachować wstrzemięźliwość płciową przed 2-7 dni (optymalne 3-5 dni),
- na tydzień przed pobraniem materiału nie należy spożywać alkoholu ani innych używek,
- materiał do badania oddaje się drogą masturbacji w sterylny pojemnik,
- konieczne jest, aby w momencie pobrania nasienia pacjent był zdrowy,
- w przypadku antybiotykoterapii badanie nasienia należy wykonać 14 dni po przyjęciu ostatniej dawki
Co może zaburzyć prawidłowe wyniki diagnostyki nasienia
Oczywiście niezachowanie wyżej wymienionych kroków spowoduje zafałszowanie wyników. Może wówczas dojść do zmniejszenia koncentracji plemników w ejakulacie, natomiast dłuższy okres wstrzemięźliwości od wtrysku obniża żywotność plemników. Oprócz tego spożycie alkoholu lub palenie papierosów może powodować zaburzenia spermatogenezy. Jak już wspomnieliśmy, materiał do badania nie może zostać uzyskany drogą stosunku przerywanego ani z prezerwatywy, ponieważ może to wpłynąć m.in. na zmianę jego pH.
Czy można oddać nasienie w domu?
Jeśli oddanie nasienia w klinice jest dla Ciebie zbyt stresujące, istnieje możliwość zrobienia tego w domu. Wówczas możliwe jest dostarczenie nasienia w sterylnym pojemniku w czasie nie dłuższym niż 1 godz. od jego oddania. W takim przypadku ważne jest, aby materiał był transportowany w temperaturze ciała. Można również wykorzystać specjalne prezerwatywy Male-Factor Pak, które umożliwiają zebranie nasienia z wytrysku podczas stosunku i nie wpływają na zmniejszenie parametrów plemników.
Jak długo czeka się na wyniki badania nasienia?
Po dostarczeniu nasienia do badania wyniki z laboratorium są dostępne już w przeciągu 2-3 godzin.
Jak się przygotować na badanie nasienia – podsumowanie
Seminogram, czyli badanie nasienia jest bardzo prostym i nieinwazyjnym badaniem, które wymaga jednak od pacjenta kilku czynności takich jak abstynencja seksualna czy stronienie od używek. Mamy nadzieję, że nasz artykuł rozjaśnił Ci, jak dokładnie wygląda to badanie oraz jak się do niego przygotować, aby wyniki były jak najbardziej miarodajne. Jeśli podejrzewasz u siebie problemy z płodnością, nie czekaj, umów się na wizytę u androloga. Im wcześniej postawi on diagnozę, tym większe są szanse na poprawę wyników. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego w celu umówienia pierwszej wizyty.
Dla nas najważniejszy jest CZŁOWIEK