Najczęściej kojarzony jest z miejscem, gdzie niepłodne pary mogą uzyskać nasienie dawcy do zapłodnienia in vitro lub procedury inseminacji. Jednak, rola banku nasienia jest znacznie szersza i daje dużo więcej możliwości w różnych życiowych okolicznościach. Proszę pozwolić, że w niniejszym wpisie przybliżymy – jak i kiedy, bank nasienia może służyć Państwu pomocą.
1. Zabezpieczenie zdolności reprodukcyjnych przed leczeniem.
To bezcenna szansa dla mężczyzn, którzy borykają się z problemami zdrowotnymi, gdzie konieczne jest zastosowanie leczenia przeciwnowotworowego, takiego jak radioterapia lub chemioterapia. Przed rozpoczęciem leczenia mężczyzna może zdeponować swoje nasienie w banku, co umożliwi posiadanie własnego potomstwa w odpowiedniej chwili, po zakończeniu terapii. To rozwiązanie jest również dla mężczyzn, którzy cierpią na schorzenia w obrębie narządów rodnych lub planują operacje, które w przyszłości mogą doprowadzić do bezpłodności. Zabezpieczenie ejakulatu w banku nasienia to realna szansa na ojcostwo w przyszłości.
2. Antidotum na silny stres.
Emocje niezwykle silnie wpływają na ludzkie życie. Choć w większości sytuacji jesteśmy w stanie opanować własne ciało i umysł, to zdarzają się okoliczności, w których stres jest tak intensywny, że blokuje zaplanowane działania. Jedną z takich okoliczności bywa konieczność oddania nasienia w wymaganym przez specyfikę technik IVF terminie i czasie. Presja terminu potęguje stres do tego stopnia, że uniemożliwia oddanie nasienia. Wtedy bank nasienia okazuje się bardzo pomocy, ponieważ pozwala na podjęcie kolejnej próby i zabezpieczenie ejakulatu w dogodnym terminie, już bez presji czasu.
3. Pomoc w trakcie zabiegów wspomaganego rozrodu.
Przykładem może być procedura inseminacji, którą należy wykonać w precyzyjnie określonym momencie. Jeśli okoliczności zawodowe przyszłego ojca, takie jak wyjazdy służbowe, liczne obowiązki lub nasilenie spraw uniemożliwiają jego obecność w trakcie zabiegu, to może skorzystać ze wsparcia jakim jest bank nasienia. Dzięki temu planowana procedura inseminacji może zostać przeprowadzona w ustalonym terminie, bez kolizji z obowiązkami zawodowymi.
4. Planowane ojcostwo w odległej przyszłości.
Coraz częściej do banku nasienia zgłaszają się młodzi mężczyźni, którzy chcą mieć pewność, że ich nasienie będzie dobrej jakości w chwili, gdy zdecydują się na ojcostwo – w nieokreślonej przyszłości. Choć najbliższe lata pragną poświęcić na rozwój swojej kariery zawodowej, to mają świadomość, że pewnego dnia najważniejszym celem stanie się założenie rodziny. Dlatego zabezpieczenie własnego ejakulatu w sile wieku jest dla nich wartościową możliwością, która stanowi fundament spokoju o przyszłość. Z tego samego powodu z banku nasienia korzystają również mężczyźni, którzy pracują w warunkach oddziałujących na spadek jakości nasienia tj. narażeni są na działanie wysokiej temperatury, toksyn lub silnego stresu.
Natomiast na końcu przybliżymy najczęściej kojarzoną rolę banku nasienia, o której wspominaliśmy w pierwszym akapicie niniejszego wpisu:
5. Skorzystanie w nasienia dawcy.
To rozwiązanie dla par, których marzeniem jest rodzicielstwo, jednak proces diagnostyczny wykazał, że mężczyzna cierpi na ciężką oligospermię, azoospermię, czyli całkowity brak plemników w ejakulacie lub gdy problem stanowi dziedziczna choroba genetyczna partnera. W takich okolicznościach można skorzystać z nasienia dawcy. Bank nasienia SCM Ovum współpracuje z Bankiem Nasienia Parens Kraków, za pośrednictwem którego nasi pacjenci mają możliwość wyboru dawcy z największych banków nasienia Cryos, European Sperm Bank. Każdy dawca jest fizycznie i psychicznie zdrowym mężczyzną, spełnił rygorystyczne warunki selekcji oraz pomyślnie przeszedł wymagane badania, zanim nasienie zostało zaakceptowane.
Przed zakwalifikowaniem, dawcy badani są w kierunku Chlamydii i przeciwciał przeciwko HIV-I i II, HTLV-I jak również wirusowe zapalenie wątroby typu B (antygen HbsAg) i wirusowe zapalenie wątroby typu C (HCV-Ab). Grupa krwi (ABO) i kariotyp (46, XY) są również zbadane. W specyficznych sytuacjach bank nasienia przeprowadza też inne testy związane z dziedziczeniem chorób (niedokrwistość sierpowata, Thalassemia, choroba Tay Sachs, mukowiscydoza). Przeprowadzany jest pełny wywiad (w tym sprawdzane możliwości dziedzicznego przenoszenia chorób), a każdy dawca jest egzaminowany i zatwierdzany przez lekarza. Co kwartał dawcy testowani są ponownie w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową: HIV-I i II, syfilis (WR), rzeżączka (GC), Wirusowe zapalenie wątroby, typ B i C oraz Chlamydia.
Dane dawcy, które znajdują się w rejestrze banku nasienia: numer dawcy, kolor oczu, kolor włosów, wzrost, waga ciała, ciała, rasa, wygląd indywidualny (m.in. karnacja), profil psychologiczny, wiek, wykształcenie/rodzaj wykonywanej pracy lub kierunek studiów, grupa krwi, kariotyp, negatywne wyniki testów w kierunku Chlamydii, rzeżączki, HbsAg, HCV-Ab, syfilis, HIV-I i II, HTLV-I i możliwość innych testów.
Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania,
to zapraszamy do kontaktu.
Dla nas najważniejszy jest CZŁOWIEK
SCM Ovum