Płodność u mężczyzn jak i kobiet jest równie ważna – mimo że przez wieki uważano, że posiadanie potomstwa zależało tylko od płodności kobiety. Dzisiaj, dzięki medycynie rozrodu doskonale wiemy, że dla zaistnienia ciąży potrzebna jest zarówno komórka jajowa jak i plemnik. A tak samo ważna jest jakość komórki jajowej, jak i plemnika, dlatego nie tylko kobiety powinny przygotowywać swój organizm do planowanej ciąży. Jednak, w kontekście męskiej niepłodności jest znacznie mniej informacji i wskazówek, co sukcesywnie staramy się naprawiać w przestrzeni bloga SCM Ovum. Zatem przejdźmy do odpowiedzi na pytanie: co każdy mężczyzna powinien wiedzieć o swojej płodności?
Odważne zdobywanie wiedzy – poznaj problem męskiej płodność
Pierwszym i być może najważniejszym czynnikiem jest chęć zrozumienia funkcjonowania swojego organizmu i otwartość na wiedzę, której nie sposób ująć w kilku zdaniach. A jednym z najtrudniejszych obszarów zdobywania i przyswajania nowych informacji może być – psychologia niepłodności. Nic dziwnego, skoro temat męskiej płodności, a czasem niepłodność to temat tabu – o czym pisaliśmy więcej TUTAJ. Jeśli starasz się o potomstwo lub je planujesz, musisz otworzyć się na dostępną wiedzę, by poznać, co może zaburzać płodność w Twoim organizmie, wówczas lepiej jest się przygotować, poprawiając jakość i ilość plemników.
Styl życia i dieta a płodność u mężczyzn – jak poprawić płodność?
Z jednej strony to najprostsze rzeczy, jakie mężczyzna może zrobić, by pozytywnie wpłynąć na swoją płodność, a w związku z tym, że są proste – bardzo często są zwyczajnie ignorowane. Być może teraz warto to rozważyć z następującym tłem – dojrzewanie plemników zajmuje od 70 do 90 dni. Zatem na wiele miesięcy przed planowaną ciążą warto skierować męską uwagę na dietę oraz styl życia, a dla ułatwienia, poniżej lista prostych do wdrożenia kroków:
- ograniczenie przetworzonej, słonej i tłustej żywności
- rzucenie palenia*
- ograniczenie spożycia używek takich jak alkohol i kofeina
- rezygnacja ze słodkich napojów oraz przekąsek
- wzbogacenie diety o produkty bogate w cynk, selen czy witaminę e.
- systematyczne nawadnianie organizmu
- aktywność fizyczna i redukcja nadwagi
A nieco więcej informacji zebraliśmy w artykule „dieta a płodność”, w którym znajdą Państwo ciekawostki typu: żelazny popęd płciowy przyszłego Taty może wspomagać dojrzewanie komórki jajowej przyszłej Mamy! Wygodny link do całego artykułu jest TUTAJ.
*teoretycznie związek pomiędzy paleniem papierosów a płodnością jest oczywisty – toksyczny. Jednak, w praktyce okazuje się, że dla wielu osób to nie jest oczywista wiedza. W ankiecie przeprowadzonej w 2012 roku wśród Australijczyków w wieku 18 do 45 lat, którzy chcą mieć dziecko, ponad 40% uczestników nie było świadomych, że palenie i otyłość znacznie zmniejszają płodność. Dlatego w artykule „palenie papierosów a płodność” przedstawiamy tę relację w oparciu o badania naukowe.
Jak sprawdzić płodność u mężczyzn? – Badanie nasienia i plemników!
To sprawdzenie jakości plemników, ich liczby oraz aktywności. A prawidłowość poszczególnych parametrów nasienia oceniana jest w oparciu o aktualnie obowiązujący wytyczne WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) z 2010 roku, które ulegały zmianom na przestrzeni lat w oparciu o pojawiające się nowe badania naukowe. W wersji podstawowej ocenia się szereg parametrów, z których najistotniejsze to:
- ruchliwość plemników i ich stężenie w 1 ml nasienia,
- ogólna liczba plemników w ejakulacie,
- budowa morfologiczna i zdolność do zapłodnienia komórki jajowej,
- stopień aglutynacji i agregacji plemników,
- obecność w spermie komórek okrągłych (komórek spermatogenezy lub leukocytów).
W wersji rozszerzonej wykonywane są dodatkowo: test sprawdzający żywotność plemników (test eozynowy), ocena ciągłości błony komórkowej plemników (HOST) oraz dokładna analiza morfologii plemników określająca proporcje pomiędzy prawidłowo zbudowanymi plemnikami, oraz tymi, u których występują uszkodzenia strukturalne w obrębie witki, wstawki oraz główki, a także stopień wakuolizacji. Więcej szczegółowych informacji na temat badania nasienia, w tym odpowiedź na pytanie: jak przygotować się do badania, znajdą Państwo TUTAJ
Inne badania pomagające w wykryciu męskiej niepłodności
Oprócz tradycyjnego badania jakości i ilości plemników w nasieniu, warto również wykonać inne badania. Pomocne będą m.in. badania hormonalne sprawdzające poziom testosteronu oraz innych hormonów takich jak FSH, LH, prolaktyna czy TSH. Poza tym w niektórych przypadkach warto wykonać również USG jąder wykrywające problemy natury anatomicznej lub żylaki powrózka nasiennego. Czasami ważne może być również wykonanie badań pod kątem możliwej infekcji.
Androlog w służbie męskości – skorzystaj z pomocy specjalisty
Androlog jest wyspecjalizowanym lekarzem dla mężczyzn, tak samo jak ginekolog dla kobiet, jednak – niestety – jeszcze nie jest odbierany w tak naturalny i swobodny sposób. Choć jest równie przydatny i pomocny dla mężczyzny, jak ginekolog dla kobiet to Panowie wolą unikać nawet myśli o spotkaniu z andrologiem. Trudno określić jednoznacznie, co może być powodem lub dlaczego mężczyźni powstrzymują się najdłużej jak to możliwe od wizyty u androloga. Być może mamy do czynienia ze stereotypem „silnego mężczyzny”, który w swojej męskiej samowystarczalności nie potrzebuje żadnego wsparcia. Natomiast zwrócenie się z pytaniem, czy problemem do specjalisty jest uznawane jako element słabości. Jako klinika leczenia niepłodności nie rozstrzygniemy filozoficznych rozważań czy psychologicznych uwarunkowań, jednak otwarcie przyznajemy, że widzimy męskie wahania i na chwilę obecną nie pozostaje nam nic innego jak dzielić się wiedzą i trwać z nadzieją, że coraz więcej mężczyzn przekona się lub zechce zauważyć, że androlog jako specjalista służy MĘSKOŚCI.
Jak psychologia może wpływać na płodność u mężczyzn?
Mężczyźni znacznie rzadziej rozmawiają o swoich problemach, zwłaszcza jeśli chodzi o coś tak osobistego jak płodność. A skrywane emocje oraz uczucia generują permanentny stres, który od dawna jest podejrzewany o wpływ na płodność, ponieważ to nie tylko stan emocjonalny, ale również proces biologiczny oddziałujący na funkcjonowanie całego organizmu. Choć w swej istocie jest normalną, zapisaną w genach reakcją na sytuację niebezpieczną, która przygotowuje organizm do dwóch pierwotnych zachowań (ucieczki lub walki) zwiększających szansę na przetrwanie, to działanie stresu ma również bardzo negatywne konsekwencje – o czym powszechnie wiadomo. Jednak mroczne szczegóły działania stresu nie są tak znane, jak ogólna świadomość jego szkodliwości, która mimo wagi przesłania, jest powszechnie bagatelizowane. Natomiast przyszli Rodzice już nie mogą marginalizować wiedzy o stresie, ponieważ >>> niepłodność może być skutkiem stresu!. Jest to o tyle ważne, że rodzice bezskutecznie starający się o dziecko mimo regularnego współżycia mogą podatni na frustracje i popadać w jeszcze większy stres związany z niepowodzeniem.
Subtelne wsparcie przyszłego TATY w problemie niepłodności
W poprawie zaburzeń płodności u mężczyzn może pomóc również odpowiednia suplementacja. Wieloskładnikowy preparat farmaceutyczny najnowszej generacji dla mężczyzn w wieku rozrodczym, który jest rekomendowany przez najlepszych w Polsce lekarzy specjalistów zajmujących się leczeniem niepłodności. Badania naukowe dowodzą, że składniki zastosowane w suplemencie diety TENfertil™ ON wpływają korzystnie na poprawę i jakość nasienia (koncentracja, ruchliwość, budowa plemników), przez zmniejszenie stresu oksydacyjnego, a tym samym zwiększają potencjał płodności mężczyzny. Więcej szczegółowych informacji jest TUTAJ.
Dla nas najważniejszy jest CZŁOWIEK
SCM Ovum – kontakt
W każdej chwili można do nas zadzwonić
i umówić spotkanie z wybranym lekarzem – kontakt