Cytologia, jest jednym z najważniejszych badań wykonywanych w profilaktyce raka szyjki macicy. Powinna być ona wykonywana przez kobiety w każdym wieku. Jej wyniki są kluczowe dla wczesnego wykrywania choroby, co umożliwia szybkie i skuteczne leczenie. Jak się przygotować i w jakim dniu cyklu najlepiej wykonać cytologię? Kiedy wyniki po badaniu cytologicznym? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.
Cytologia – co to za rodzaj badania?
Badanie cytologiczne to procedury diagnostyczne polegające na analizie pobranego materiału z szyjki macicy w celu dokładnego zbadania możliwości wystąpienia choroby. Cytologia jest często wykonywana, aby wykryć obecność komórek nowotworowych jako profilaktyka antynowotworowa. Szczególnie jest to profilaktyka raka szyjki macicy. Regularne badania kontrolne mogą przede wszystkim pomóc w wykryciu pierwszego stadium raka szyjki oraz innych nieprawidłowości komórkowych.
Wizyta u ginekologa – co wykrywa wynik cytologii?
Wynik cytologii może dostarczyć wczesnej diagnozy na temat zdrowia i ewentualnych nieprawidłowości w organizmie. Oto kilka przykładów tego, co może wykryć regularnie wykonywana cytologia płynna:
- Zmiany nowotworowe – pobranie cytologii może ujawnić obecność komórek nieprawidłowych lub złośliwych. Często wykonuje się ją w celu diagnozy raka szyjki macicy.
- Infekcje – cytologia lbc może pomóc w identyfikacji infekcji wirusowych, bakteryjnych lub grzybiczych, które wpływają na komórki badanego obszaru. Przykładowo wynik cytologii z dróg moczowych może wykazać obecność bakterii lub komórek zapalnych związanych z infekcją układu moczowego.
- Choroby zapalne – wyniki badania cytologicznego mogą również wskazywać na obecność stanów zapalnych lub autoimmunologicznych, które wpływają na zmiany komórek nabłonka. Wykonanie cytologii płynnej może pomóc w diagnozowaniu chorób takich jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego.
Wiesz już, jak pomocna może być to badanie. W dalszej części artykułu odpowiemy kiedy wykonać cytologię.
Regularne wykonywanie badań – kiedy najlepiej wykonać cytologię?
W którym dniu cyklu wykonać cytologię? Aby interpretacja wyników cytologii wyszła jak najbardziej rzetelna, optymalny czas na wykonanie cytologii to pierwsza faza cyklu. Zaleca się, aby badanie cytologia lbc było wykonywane nie wcześniej niż 4 dni od zakończenia krwawienia i później niż 4 dni przed spodziewaną menstruacją. Okres ten mieści się pomiędzy 10. a 20. dniem cyklu. Warto pamiętać, że cytologię należy wykonywać co najmniej raz w roku, aby w razie potrzeby wykryć wcześnie zmiany przednowotworowe szyjki macicy, czyli komórki przedrakowe lub inne infekcje i choroby zapalne.
Przebieg badania cytologicznego – jak przygotować się do cytologii?
Badanie cytologiczne wymaga odpowiedniego przygotowania, aby uzyskać jak najdokładniejsze wyniki cytologii lbc. Oto kilka wskazówek na to jak się przygotować do cytologii i co robić przed badaniem cytologicznym:
- Nie zaleca się planowania badania podczas menstruacji – aby uzyskać dokładne wyniki, należy udać się na wizytę w pierwszej fazie cyklu menstruacyjnego.
- Zachowanie higieny – przed wykonaniem cytologii płynnej lbc ważne jest, aby zachować właściwą higienę intymną. Jednak należy unikać nadmiernego mycia, które może wpłynąć na naturalną florę bakteryjną.
- Unikanie doustnych środków antykoncepcyjnych – dla dokładności wyniku należy rozważyć przerwanie przyjmowania doustnej antykoncepcji na kilka tygodni przed badaniem.
- Unikanie stosunku płciowego – przed planowanym wykonaniem cytologii szyjki macicy zaleca się unikanie stosunku płciowego przez co najmniej 48 godzin, ponieważ może to wpłynąć na zaburzony i nieprawidłowy wynik badania.
Wczesna diagnoza – jak interpretować wyniki po wykonaniu cytologii?
Najbardziej pożądanym wynikiem jest NILM (Negative for Intraepithelial Lesion or Malignancy), który oznacza, że nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości. Zaraz po nim można uzyskać wynik ASC wskazujący na obecność komórek o niejednoznacznych cechach, które nie są typowe dla zdrowych komórek, ale nie są także jednoznacznie związane z rakiem. Natomiast SIL oznacza wykrycie niewielkich nieprawidłowości w komórkach, które mogą być związane z infekcjami wirusowymi lub stanem przedrakowym. Późniejszy nieprawidłowy wynik cytologii to także HSIL, który niestety wskazuje już na bardziej znaczące nieprawidłowości w komórkach sugerujące raka i stan przednowotworowy. Wynik cytologii AGC to już atypowe zmiany w komórkach gruczołowych, czyli są to komórki podejrzane onkologicznie lub trudne do interpretacji. Badanie cytologiczne może wskazać również dwa inne wyniki. Pierwszy z nich to rak płaskonabłonkowy, który jest uznawany za nieinwazyjny rak szyjki macicy. Ostatnim nieprawidłowym wynikiem badania jest nowotwór złośliwy nienabłonkowy.
Gdzie wykonać cytologię?
Zastanawiasz się gdzie wykonać badanie cytologiczne? Zapraszamy Cię do naszej kliniki Ovum. U nas możesz liczyć na profesjonalne podejście specjalistów, którzy z chęcią sprawdzą stan Twojego zdrowia. Decydując się na wizytę u ginekologa w naszej klinice, możesz być pewna, że czeka na Ciebie przyjemna, bezpieczna atmosfera i kompetentne wsparcie.
Dla nas najważniejszy jest CZŁOWIEK