Wydaje się, że wyrazy Embrion, Embriolog, Embriologia są bliskoznaczne, jednak w istocie nie stanowią synonimów, tylko wzajemnie przenikające się odrębne zagadnienia. W dzisiejszym artykule rozwiniemy znaczenie każdego ze słów i tym samym wyjaśnimy ich zasadnicze różnice. A na zakończenie przedstawimy jak połączenie wymienionych zagadnień pomaga dzisiaj ludzkości, szczególnie w obszarze leczenia niepłodności. Jednak zacznijmy od bardzo skróconej wersji definicji kryjącej się za słowem:
Embrion i zarodek – etapy rozwoju po zapłodnieniu
To grecka nazwa zarodka https://pl.wikipedia.org/wiki/Zarodek – organizmu roślinnego, zwierzęcego (także ludzkiego) we wczesnym etapie rozwoju zwanym okresem zarodkowym. Tuż po zapłodnieniu komórki jajowej powstaje zygota, która zaczyna intensywnie się dzielić, tworząc zarodek wielokomórkowy. Jeszcze w jajowodzie zarodek przechodzi stadium moruli (pierwsze 3-4 dni od zapłodnienia) i jako blastula trafia do macicy, gdzie „leżakuje” przez następne kilka dni, przechodząc stadium blastocysty z maksymalnym blastocelem wewnątrz. W trakcie rozwoju płodu komórki bardzo szybko się mnożą, tworząc wewnątrz węzeł zarodkowy, a w macicy powstaje łożysko, dochodzi do zagnieżdżenia zarodka. W 4-5 tygodniu zarodek ma ok. 4 mm długości i łączy się z łożyskiem pępowiną. Na początku 6 tygodnia zarodek ma ok. 6 mm, a pod koniec 7 tygodnia już ok. 12 mm.
Embriolog – specjalista od rozwoju zarodka
To naukowiec w dziedzinie zajmującej się rozwojem zarodkowym człowieka, a także innych organizmów żywych. Odpowiada za szereg kluczowych momentów mających na celu pomoc niepłodnym parom w uzyskaniu upragnionej ciąży. Praca embriologa klinicznego odbywa się głównie w laboratorium, gdzie pobrane od kobiety komórki jajowe są przygotowywane do zapłodnienia. Zaczyna się od ich oceny pod względem dojrzałości, a następnie wybrane jajeczka zostają połączone z wyselekcjonowanymi wcześniej plemnikami, które również zostały poddane ocenie jakościowej. Kolejnym etapem pracy embriologa klinicznego jest obserwacja i hodowla zarodków do stadium blastocysty, czyli finalnej fazy rozwoju zarodka w warunkach in vitro. A jeśli dotychczasowa procedura przebiega pomyślnie, to zarodek jest przygotowywany do transferu domacicznego, gdzie za pośrednictwem absolutnej precyzji pracy embriologa dochodzi do implantacji zarodka.
Jeśli przyszli rodzice pragną wyeliminować ryzyko przeniesienia chorób genetycznych na planowane potomstwo, to mogą podjąć decyzję o wykonaniu genetycznego badania zarodka, czyli wykorzystaniu możliwości diagnostyki preimplantacyjnej. Wtedy embriolog pobiera materiał do badań genetycznych podczas biopsji zarodka, który osiągnął stadium blastocysty. Za pomocą pipety biopsyjnej pobiera fragment trofoektodermy i po odpowiednim zabezpieczeniu przekazuje do laboratorium genetycznego w celu wnikliwej analizy. Po otrzymaniu wyników badania, zdrowe zarodki są rozmrażane i transferowane do macicy przyszłej mamy. Więcej informacji o genetycznym badaniu zarodków znajdą Państwo TUTAJ. A w tym miejscu dodamy, że do działań embriologa zaliczane jest również prowadzenie banku komórek rozrodczych i zarodków, o czym więcej piszemy w następujących artykułach:
>>> bank nasienia służy pomocą w wielu życiowych okolicznościach – o czym mężczyźni powinni się dowiedzieć,
>>> bezcenny dar dla niepłodnej mamy, czyli komórki jajowe anonimowej dawczyni
Embriologia – nauka o rozwoju zarodkowym
To nauka zajmująca się rozwojem zarodkowym organizmów zwierzęcych (w tym człowieka) i roślinnych, jednak w dalszym wyjaśnieniu skupimy się wyłącznie na sferze ludzkiej. Zajmuje się procesem rozwojowym obejmującym okres od zapłodnienia do opuszczenia organizmu matki w czasie porodu. Jako odrębna dyscyplina embriologia powstała stosunkowo późno, mimo że już Arystoteles 340 p.n.e. opisał rozwój zarodka kury. Wraz z odkryciem mikroskopu w XVII w., zaznaczył się postęp w rozwoju embriologii, ponieważ zobaczono plemniki i opisano pęcherzyk jajowy u człowieka. Jednak dynamiczny rozwój zjawił się dopiero w XIX i XX w., w tym wielorakie metody badań: cytologiczne, ultrastrukturalne, cytochemiczne, biochemiczne, genetyczne. Dzisiaj osiągnięcia w dziedzinie embriologii mają ogromne znaczenie praktyczne i w tym miejscu możemy przejść do zapowiadanego we wstępnie podsumowanie.
Embriologia w procedurze in vitro
Embriologia jako nauka w rękach specjalistów, czyli embriologów pomaga niepłodnym parom w spełnieniu najważniejszego ludzkiego marzenia – marzenia o dziecku. A wspomniane marzenie zaczyna się spełniać, gdy dzięki embriologii i embriologowi powstaje embrion. Wszystko to dotyczy pozaustrojowego zapłodnienia in vitro, które polega na połączeniu plemnika z komórką jajową w warunkach laboratoryjnych poza organizmem kobiety.
Dla nas najważniejszy jest CZŁOWIEK >>> kontakt
SCM Ovum – klinika leczenia niepłodności dla przyszłych rodziców