Niepłodność to problem naszych czasów i zmaga się z nią coraz więcej par. Jednym ze sposobów na walkę z tym kłopotem są programy dofinansowania do in vitro. Rządowy program refundacji in vitro to niemal 500 mln zł rocznie z budżetu Państwa, które będą przeznaczane na finansowanie leczenia niepłodności tą metodą! W dzisiejszym wpisie znajdą Państwo kilka szczegółów dotyczących tak ważnego wydarzenia dla osób zmagających się z problemem niepłodności.
Dofinansowanie do in vitro z budżetu Państwa – ustawa z 2023 r
Ustawa z dnia 29 listopada 2023 roku, która nowelizuje ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, dodając do niej art. 48a – na tej podstawie minister właściwy do spraw zdrowia będzie zobowiązany do opracowania, wdrożenia i finansowania programu polityki zdrowotnej leczenia niepłodność. Wspomniany program winien obejmować procedury medyczne wspomaganej prokreacji, w tym zapłodnienie pozaustrojowe (znane również pod nazwą in vitro) prowadzone przez podmiot leczniczy w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 18 ustawy z 25 czerwca 2015 r. o leczeniu niepłodności, czyli: “ośrodek medycznie wspomaganej prokreacji – podmiot leczniczy wykonujący, na podstawie pozwolenia, o którym mowa w art. 48 ust. 1, działalność leczniczą w zakresie stosowania procedury medycznie wspomaganej prokreacji, w tym pobierania komórek rozrodczych, przetwarzania, testowania, konserwowania i dystrybucji komórek rozrodczych i zarodków”2
Kiedy pojawi się dofinansowanie in vitro w Polsce?
Ustawa zakłada, że Minister zdrowia opracuje i wdroży pierwszy program oraz rozpocznie jego realizację od dnia 1 czerwca 2024 roku. Tymczasem, serdecznie zapraszamy do zapisu na wizyty kwalifikujące i do udziału w programie refundującym zabieg in vitro w ramach: “Dofinansowanie do programu leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Lublin”. Szczegóły znajdą Państwo TUTA.
W tym miejscu z ogromną przyjemnością informujemy, że…
To chłopiec! Na świat przyszło pierwsze dziecko z programu in vitro Lublina! A za medycznym sukcesem stoją lekarze z Kliniki Ovum Rozrodczość i Andrologia – o czym piszą również na portalu Jawny Lublin
Kto będzie mógł skorzystać z programu dofinansowania in vitro od 1 czerwca?
Kryteria zakwalifikowania par do obecnie dostępnych inicjatyw finansowanych przez jednostki lokalne, a także metody ich finansowania są różne. W procesie selekcji uwzględniane są różnorodne aspekty, takie jak: rodzaj związku, wiek kobiety, lokalizacja oraz problemy zdrowotne. Obecnie jeszcze nie wiemy jednak jakie będą warunki kwalifikacji do programu w refundacji. Na pewno jednak będą to te same punkty czyli:
- Związek – do skorzystania ze wsparcia finansowego na in vitro, pary muszą znajdować się w formalnym związku, czyli w małżeństwie lub związku partnerskim.
- Kwestie zdrowotne – niezbędne będzie spełnienie określonych kryteriów medycznych, aby zakwalifikować się do terapii in vitro, w tym osiągnięcie określonego poziomu AMH u kobiety.
- Lokalizacja – brane pod uwagę może być miejsce zamieszkania w obrębie określonego miasta, gminy lub województwa.
- Wiek – może być określany przedział wiekowy kobiety, najczęściej od 20 do 42 lat.
Refundacja in vitro z budżetu Państwa – dodatkowe i ważne informacje
Należy nie tylko wspomnieć, ale znacząco podkreślić, że wspomniana ustawa została złożona do Sejmu jako projekt obywatelski ustawy, który zgromadził blisko pół miliona podpisów! Następnie ustawa została bez żadnych poprawek przyjęta przez Senat, a w kolejnym etapie podpisana przez Prezydenta RP.
Prezydencki projekt ustawy zapewniający finansowanie ze środków publicznych różnych metod leczenia niepłodności.
Choć Prezydent zgodził się na finansowanie in vitro podpisując dnia 15 grudnia 2023 roku, wspomnianą wcześniej ustawę, to Prezydencka Rada ds. Ochrony Zdrowia rozpocznie pracę nad projektem ustawy ws. finansowania różnych metod leczenia niepłodności. Na pierwszym zapowiedzianym posiedzeniu, Rada zajmie się wstępną identyfikacją metod leczenia niepłodności, które mogłyby być finansowane ze środków publicznych, a następnym krokiem będzie napisanie projektu ustawy.
Procedury w ramach refundacji in vitro w Polsce
Wsparcie finansowe oferowane jest dla par borykających się z problemem bezpłodności, które nie odniosły sukcesu w leczeniu za pomocą metod takich jak farmakologia czy inseminacja. Takie wsparcie umożliwia im przystąpienie do procesu zapłodnienia in vitro. Beneficjentami refundacji mogą być również osoby, które mają bezpośrednie przesłanki do zastosowania tej metody.
W ramach programów oferowanych przez jednostki samorządu terytorialnego finansowanie może obejmować szereg usług, w tym:
- ocenę i kwalifikację pary do zabiegu,
- punkcję pęcherzyków jajnikowych,
- zebranie plemników i jego przygotowanie do procesu zapłodnienia,
- realizację samej procedury in vitro,
- mrożenie zarodków, które nie zostały wykorzystane i posiadają potencjał do dalszego rozwoju.
Dofinansowanie in vitro – podsumowanie
Dofinansowanie do in vitro z budżetu państwa to na pewno milowy krok w skutecznym leczeniu problemów z płodnością. Cieszymy się również, że będziemy mogli aktywnie uczestniczyć w tym projekcie i wspólnie spełniać marzenia wielu par.
Tymczasem, ponownie zapraszamy do udziału w programie refundującym zabieg in vitro w ramach: “Dofinansowanie do programu leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Lublin”. Szczegóły znajdą Państwo TUTAJ
Dla nas najważniejszy jest CZŁOWIEK
SCM Ovum >>> kontakt
Rekomendowane wpisy:
>>> in vitro – metoda na największe szczęście
>>> ciąża już po pierwszym in vitro
>>> in vitro z diagnostyką PGT, czyli genetycznym badaniem zarodków