Każdego dnia wpadamy w „pułapki myślenia” i co ciekawe – zupełnie nie zdajemy sobie z tego sprawy. Taki wniosek można wysnuć z publikacji Laureata Nagrody Nobla Daniela Kahnemana[1]. A jeszcze ciekawsze może być to, w jaki sposób owe pułapki wpływają na MYŚLENIE o IN VITRO, czy nawet o leczeniu niepłodności. Proszę pozwolić, że opowiemy o wymienionych ciekawostkach, ponieważ wiedza o mechanizmach ludzkiego myślenia może okazać się niezwykle przydatna, co mogą Państwo ocenić tuż po krótkiej lekturze. W pierwszej kolejności wyjaśnimy w jaki sposób wpadamy w pułapki, jednak by stało się to możliwe, konieczne jest, by przedstawić bohaterów książki wspomnianego Noblisty, mianowicie „System 1” i „System 2” – to tryby myślenia, a same pojęcia są powszechnie stosowane w psychologii.
System 1 – działa w sposób szybki i automatyczny, bez wysiłku z naszej strony konstruuje wrażenia i emocje, które następnie stają się podstawowym źródłem naszych przekonań. Natomiast kiedy myślimy o samych sobie, to utożsamiamy się z Systemem 2, czyli „ja” świadomym, rozumującym, decydującym co myśleć i robić, ponieważ System 2 umie konstruować myśli w formie uporządkowanych kroków, odpowiada za samokontrolę i wymaga skupienia uwagi. Jednak, gdy tylko odwracamy uwagę od czynności Systemu 2, to zostają przerwane. W tym właśnie miejscu można odkryć pierwszą pułapkę >>> myślenie przechodzi na tryb automatyczny. Wtedy nad nim nie panujemy i zaczynają działać „automatyczne przekonania”, które nabyliśmy w procesie dorastania, dojrzewania i socjalizacji, czyli takie, na które nie mieliśmy wpływu. Innymi słowy, część naszych przekonań wcale nie jest nasza, tylko zostały nam „wgrane” przez rodziców, nauczycieli i ogólnie rzecz ujmując – społeczeństwo.
Zatem warto – korzystając z Systemu 2 – weryfikować czy nasze przekonania lub własne zdanie na określony temat są faktycznie nasze, ponieważ dzięki temu możemy zyskiwać pewność, że rzeczywiście samodzielnie decydujemy o sobie i swoim życiu. Jednym z wielu tematów wartych przemyślenia i weryfikacji może być przekonanie – przykładowo – o in vitro lub ogólnie o leczeniu niepłodności. Wiele par odmawia sobie realizacji najważniejszego ludzkiego marzenia o dziecku, tylko dlatego, że rodzinne przekonania nie dopuszczają żadnych metod wsparcia rozrodczości. Negują nie tylko in vitro, ale również Inseminację, która jest delikatnym wsparciem natury – o czym pisaliśmy TUTAJ. Pozostają nieszczęśliwi i niespełnieni do końca życia tylko dlatego, że nieświadomie przejęli nie swoje przekonania. Czy w takich okolicznościach można uznać, że kobiety i mężczyźni decydują o sobie i swoim życiu? Niestety nie można udzielić innej odpowiedzi jak >>> NIE.
Samodzielne myślenie,
z jednej strony jest rozwiązaniem na wiele życiowych problemów, jednak z drugiej strony jest bardzo trudnym procesem, ponieważ zderzamy się z kolejną pułapką, którą Profesor Kahneman nazywa „prawem minimalizacji wysiłku – mówi ono, że jeśli ten sam cel można osiągnąć na kilka sposobów, człowiek ostatecznie skłania się ku temu sposobowi, który wymaga najmniej wysiłku”[2]. Zatem łatwiej nam uznawać „wgrane” przekonania za swoje niż poddawać je wnikliwej weryfikacji. Historia Anny, którą opublikowaliśmy TUTAJ w niewielkim stopniu obrazuje proces przyglądania się własnym myślom i samodzielnej zmiany przekonań oraz pokazuje jak bardzo mogą być krzywdzące „automaty”, które przykładowo stres traktują jako coś naturalnego, a rzetelną pomoc lekarską już nie.
Podsumowując – pułapki myślenia mogą prowadzić do podtrzymywania przekonań, które mają negatywny wpływ na nasze życie. Dlatego warto wiedzieć o mechanizmach ludzkiego umysłu, które od lat badane są przez naukowców, psychologów i psychiatrów, by zwiększać swoje umiejętności samodzielnego myślenia. Pozostajemy z nadzieją, że dzisiejsza lektura okaże się dla Państwa przydatna oraz inspirująca, a na zakończenie postawimy bardzo ważne pytanie:
Czy warto poświęcać siebie, swoje życiowe szczęście
oraz porzucić własne marzenia o DZIECKU tylko dlatego,
że podtrzymujemy rodzinne lub społeczne przekonania?
Dla nas najważniejszy jest CZŁOWIEK
Zespół OVUM
historie z życia wzięte
>>> Niepłodna MATKA
>>> Niepłodny OJCIEC
>>> Opowiadanie NIEPŁODNEJ
[1] pt.: „Pułapki myślenia – o myśleniu szybkim i wolnym”
[2] Daniel Kahneman „Pułapki myślenia – o myśleniu szybkim i wolnym” Media Rodzina, str. 50