Teoretycznie, związek pomiędzy paleniem papierosów a płodnością jest oczywisty – toksyczny. Jednak, w praktyce okazuje się, że dla wielu osób to nie jest oczywista wiedza. W ankiecie przeprowadzonej w 2012 roku wśród Australijczyków w wieku 18 do 45 lat, którzy chcą mieć dziecko, ponad 40% uczestników nie było świadomych, że palenie i otyłość mają negatywny wpływ na płodność. Dlatego w niniejszym artykule przedstawimy relację: palenie papierosów a płodność, na podstawie badań naukowych.
Czy palenie powoduje niepłodność? – szkodliwość palenia tytoniu
Dym tytoniowy zawiera ponad 4 000 związków chemicznych, w tym ponad 40 znanych czynników rakotwórczych oraz szereg środków toksycznych. W 1993 roku dym tytoniowy został zaliczony do kategorii znanych czynników rakotwórczych u ludzi przez Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska, w 2000 roku – przez amerykański Departament Zdrowia i Usług Społecznych, a w 2002 roku – przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO IARC). Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet w Bristolu przeciętny palacz żyje 10 lat krócej niż osoba niepaląca. Każdy papieros kosztuje 11 minut życia! Palenie tytoniu niesie za sobą poważne skutki zdrowotne: choroby układu oddechowego, choroby układu krążenia i inne.
Jaki jest wpływ palenia papierosów na płodność? – nikotyna i inne substancje
Nikotyna oraz tysiące szkodliwych substancji chemicznych zawartych w dymie tytoniowym zatruwają cały organizm, zaburzają także prawidłowe funkcjonowanie układu rozrodczego zarówno kobiety, jak i mężczyzny. Zatem zerknijmy na listę substancji chemicznych: tlenek etylenu, radioaktywny polon, arsen, amoniak, bizmut, kwasy organiczne, takie jak kwas mrówkowy, kwas wodorowy, kwas octowy, toksyczne gazy: siarkowodór i tlenek węgla. A najbardziej szkodliwe są nikotyna i cyjanowodór.
Jak palenie papierosów obniża płodność kobiety?
Z badań wynika, że palenie nie pozostaje obojętne dla żadnego z procesów odpowiadających za płodność kobiety. Dym papierosowy wpływa na płodność, powodując zaburzenia funkcjonowania układu dokrewnego, które prowadzą do deregulacji pracy całego organizmu. Wpływa to negatywnie m.in. na proces dojrzewania komórek jajowych, syntezę i sekrecję hormonów płciowych (m.in. progesteronu i estradiolu) oraz na proces przygotowania macicy do ciąży. W wyniku palenia dochodzi także do akumulacji wielu toksycznych substancji w płynie pęcherzykowym, co pośrednio stymuluje zanik pęcherzyków i powoduje zmniejszenie rezerwy jajnikowej. Zatem palenie przyczynia się również do zmniejszenia szans na zajście w ciąże w procedurze in vitro.
Czytaj także: Konferencja \”Usługi i turystyka w medycynie\” Włodawa 20 września 2014
Grupa bostońskich naukowców przeprowadziła metaanalizę badań oceniających wpływ papierosów na wskaźnik płodności (fecundability ratio, FR) u kobiet palących, definiowany jako prawdopodobieństwo zajścia w klinicznie wykrywalną ciążę w ciągu 12 miesięcy. Zależność badano w grupie 5473 kobiet i 1411 mężczyzn i odniesiono ją do aktualnego statusu palenia oraz ilości wypalanych papierosów.
Okazało się, że obecność regularnego palenia papierosów obniża płodność u kobiet (FR=0,9); podobną zależność palenie okazjonalne (FR=0,88) oraz dla byłych palaczek (FR=0,89). Ponadto obniżenie płodności u kobiet było wprost proporcjonalne do ilości wypalanych papierosów – w grupie pań wypalających powyżej 10 papierosów na dobę wskaźnik płodności wyniósł 0,77. (3)
Palenie papierosów a płodność u mężczyzn – wpływ na plemniki
U panów, którzy palą regularnie, obserwuje się obniżenie parametrów nasienia i mniejszą integralność DNA plemników. A to może być przyczyną słabych rokowań zarodka już na etapie blastocysty lub bywa przyczyną braku zapłodnienia. Substancje zawarte w dymie tytoniowym wpływają również na funkcje seksualne mężczyzny i są znanym czynnikiem wywołującym zaburzenia erekcji, co nie tylko utrudnia starania o ciążę, ale również wywołuje silny stres (który również ma wpływ na płodność).
Co więcej, badania naukowców sugerują, że palenie dużej ilości papierosów przez mężczyzn, zwiększa u dziecka ryzyko późniejszego rozwoju astmy, natomiast inne analizy wykazują wyższe ryzyko zachorowania przez dziecko na białaczkę. (4)
Wpływ palenia na płodność – podsumowanie
Pary pragnące powiększyć rodzinę, które jednocześnie żyją w nałogu palenia, muszą mieć na uwadze, że nie istnieje bezpieczna ilość papierosów, którą można palić każdego dnia. Palenie tytoniu ma bowiem negatywny wpływ na zdolność do poczęcia dziecka zwiększając ryzyko wystąpienia niepłodności. Dla przyszłych rodziców główną motywacją do rzucenia palenia nie powinno być tylko ich własne zdrowie, ale przede wszystkim dobro i zdrowie ich przyszłego potomstwa.
Dla nas najważniejszy jest CZŁOWIEK
SCM Ovum
- https://www.yourfertility.org.au/
2. http://www.archiwum.mz.gov.pl/zdrowie-i-profilaktyka/uzaleznienia/tyton/szkodliwosc-palenia-tytoniu/
4 Medycyna Środowiskowa (2015, Vol. 18, no. 2, s.11-16); https://www.yourfertility.org.au/
3 https://academic.oup.com/humrep/article/34/3/558/5255721