- Strona główna
- /
- Przyczyny kobiecej niepłodności
- /
- Zrosty pooperacyjne i zmiany...
Zobacz też:
Przyczyny kobiecej niepłodności
Zrosty pooperacyjne i zmiany pozapalne
Przyczyną niepłodności jest najczęściej kilka różnych czynników, zauważono natomiast ścisły związek pomiędzy problemami z zajściem w ciążę a występowaniem zrostów. Obecne badania wskazują na to, iż na niepłodność spowodowaną zrostami, cierpi około 15 – 20% kobiet. Schorzenie to narusza porządek anatomiczny w obrębie jajników i jajowodów często, znacznie utrudniając lub wręcz uniemożliwiając jajeczkowanie, przemieszczanie zapłodnionych komórek czy zarodków.
Co to takiego ?
Zrosty to włókniste zbliznowacenia powstałe na skutek naturalnego lecz nieprawidłowego łączenia się tkanek. Ulokowane są one pomiędzy jajnikami i jajowodami w związku z czym zaburzają budowę anatomiczną miednicy mniejszej, powodując w ten sposób liczne problemy w uzyskaniu ciąży.
Objawy
Do najczęściej występujących objawów będących wynikiem obecności zrostów zaliczamy:
- Niedrożność jelit
- Niepłodność u kobiet
- Ból w obrębie jamy brzusznej
Dolegliwości związane ze zrostami nie zawsze są odczuwalne tak więc kobieta może być zupełnie nieświadoma ich obecności. Zdarza się zatem, że pacjentka dowiaduje się o nich nawet po kilku latach, w momencie diagnozowania powikłań.
Przyczyny
Główną przyczyną powstawania zrostów są powikłania powstałe w wyniku zabiegów operacyjnych i mówimy tu zrostach pooperacyjnych. Podczas działań chirurgicznych dochodzi do naruszenia ciągłości tkanek w których w momencie zrastania się może rozwinąć się stan zapalny. Tkanki zostają wówczas niedokrwione na skutek czego tworzą się zrosty. Do najczęstszych zabiegów, których powikłaniem są właśnie zrosty zaliczamy:
- Usunięcie mięśniaków
- Usunięcie endometrium
- Operacje jajowodów
- Operacje jajników
- Operacje macicy
- Poród
- Cesarskie cięcie
- Poronienie
- Usunięcie wyrostka robaczkowego
Kolejna kategoria to zrosty pozapalne. Nawracające, nieleczone lub niewłaściwie leczone, przewlekłe stany zapalne występujące w jamie brzusznej i miednicy mniejszej takie jak zapalenie przydatków czy pęcherza moczowego mogą w konsekwencji doprowadzić do powstania zrostów. Te z kolei do dalszych powikłań takich jak niedrożność jajowodów i co za tym idzie niepłodność. Częstym powodem tworzenia się zrostów jest również występowanie i rozwój endometriozy.
Diagnostyka i leczenie
Podobnie jak we wszystkich przypadkach schorzeń występujących u kobiet zmagających się z niepłodnością, tutaj również aby dobrać odpowiednie leczenie należy postawić właściwą diagnozę. Jednym z badań umożliwiających taką diagnozę jest badanie drożności jajowodów w trakcie laparoskopii lub badanie USG z podanym kontrastem. Mniejsze zrosty są zazwyczaj podczas tych badań niwelowane, natomiast w przypadku większych może zaistnieć konieczność poddania się histeroskopii.
Powiązane artykuły
Ciąża po 40-stce – czy jest ryzykowna?
Temat ciąży po 40 doskonale obrazuje różnorodność ludzkich opinii i perspektyw widzenia rzeczywistości. W dzisiejszym wpisie zderzymy dwa przeciwległe światy myśli, co paradoksalnie pokaże, że niemal każdy z nich w pewnym
Inseminacja i jej „dwie twarze – jak wygląda inseminacja domaciczna?
Inseminacja i jej dwie „twarze” >>> Najczęściej na blogach możemy przeczytać, że inseminacja to małoinwazyjna metoda polegająca na wprowadzeniu do macicy kobiety, odpowiednio spreparowanego nasienia partnera. Oczywiście to prawda. Medyczny
Jakie są przyczyny niepłodności u mężczyzn? – diagnoza i leczenie
Niepłodność to problem, z którym muszą zmagać się zarówno kobiety jak i coraz częściej mężczyźni. Jest to problem, który może mieć bardzo różne podłoże obejmujące zarówno tryb